Kuna domowa – popularny szkodnik w naszych domach

Ostatnio coraz więcej jest zgłoszeń o bytowaniu kuny domowej. Niektórzy z nas z pewnością pamiętają opowieści dziadków ze wsi o tym, jak kuna przez jedną noc potrafiła wybić wszystkich mieszkańców kurnika. Dziś w miejscach, gdzie trzyma się ptactwo domowe przezorny gospodarz od razu zakłada elektryczny system odstraszania kun. Nie chce ponosić żadnego ryzyka. Jednak okazuje się, że w dzisiejszych czasach odwiedziny kuny w domu mieszczącego się nawet w samym centrum miasta nie są rzadkością. Czy wiesz, że kuna domowa całkowicie przystosowała się do życia blisko hałaśliwej i zatłoczonej cywilizacji? Nie straszny jej smog, hałas i obecność licznej rzeszy ludzi. Stała się obok szczurów i karaluchów jednym z najmniej oczekiwanych gości w naszym domu. Spróbujmy przypomnieć, dlaczego kuna domowa uznana jest za szkodnika.

Dlaczego kuna domowa wprowadza się do naszych domów?

Kamionka, czyli kuna domowa z wyglądu to słodkie i przyjazne zwierzątko. Smukłe ciałko, długi puszysty ogon, duże oczka i śmieszny nosek. Na pierwszy rzut oka, to taki futrzak stworzony do głaskania. Ale to wszystko to tylko złudne wrażenie, po prostu wynikające tylko z oceny wizualnej. Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić to fakt, że to dzikie zwierzę. W normalnych, czyli naturalnych warunkach, przy niezmienionym przez człowieka środowisku kuna żyłaby sobie wśród drzew, tak jak jej siostra, kuna leśna. Tak jak inne zwierzęta z lasu musiałaby walczyć o terytorium, bezpieczną norę i przede wszystkim o pożywienie. A tym czasem to człowiek wkroczył w świat zwierząt, w świat kuny i niejako rozłożył przed jej śmiesznym noskiem katalog z dostępnymi od ręki udogodnieniami. A kunie z pewnością przezorności i sprytu nie brakuje. Wybija wszystkie kury w kurniku nie dlatego, że lubi, ale dlatego, ze jej zwierzęcy instynkt każe jej przygotowywać zapasy ”na później”. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że skoro pojawia się człowiek ze swoim ciepłym i suchym poddaszem, śmietnikiem pełnym dobroci, kuna domowa wybierze taki zestaw all inclusive, zamiast tułać się gdzieś po pustkowiach.

Oznaki bytowania kuny domowej

Kiedy kuna domowa, szukając odpowiedniego schronienia dla siebie, wprowadzi się pod nasz dach, zaczynają się problemy. Oczywiście to nie kuna wpada w kłopoty, bo ona właśnie znalazła suche, ciepłe mieszkanko z dostępem do pożywienia. To właściciel domu musi się przygotować na solidne nieprzyjemne niespodzianki. Zaczyna się czasem niepozornie. Możemy znaleźć jakieś wydrapane pionowe ślady na orynnowaniu lub elewacji. Przed domem mogą leżeć jakieś resztki padliny. Najczęściej podejrzewamy niewinnego kota sąsiadów. Dopiero, kiedy zaczynają się nocne harce na poddaszu, drapanie, chrobotanie i na przykład skrobanie w styropian, zaczynamy nieco głębiej się zastanawiać. Do tego jeszcze czujemy coraz bardziej intensywny smród. A kiedy w końcu tracimy z niewiadomych przyczyn zasilanie, szukając przyczyn udajemy się na poddasze, musimy się bardzo starać, aby nie paść od razu na zawał. Bo w domach, w których zadomowiła się na dobre kuna domowa zazwyczaj ocieplenie dachu wygląda jak ser szwajcarski. Poprzegryzane przewody i deski, podziurawione podszycie i styropian. Nierzadko niestety właściciela czeka generalny remont. A to wszystko z winy małego, futrzastego zwierzątka, które uwielbia drążyć tunele, budować gniazdo z gałązek i piór oraz „znaczyć” wokół teren swoimi odchodami.

A tak naprawdę jest metoda, aby w bardzo szybki sposób zniechęcić kunę domową do odwiedzin w naszym domu. Nie można przecież krzywdzić takiego zwierzątka. Dlatego warto zawczasu przemyśleć jedyny skuteczny sposób odstraszania kun domowych. Wystarczy na elewacji zainstalować dyskretną instalację elektryczną. Wytwarza ona niewielkie impulsy elektryczne, bezpieczne dla człowieka i zwierząt. Te impulsy to jest jedyna rzecz w twoim domu, której kuna nigdy nie zaakceptuje. Bardzo szybko zniechęca się do przekroczenia linii wyznaczonej przez instalację i nie powraca już nigdy na to samo miejsce. Dlatego zdecydowanie nie ma potrzeby ryzykować kosztownego remontu dachu, wystarczy zapytać w Stopkunom.pl o możliwie najszybszy montaż systemu odstraszania kun domowych.

image

Problem z kuną?

Kuna na poddaszu może dokonać znacznych zniszczeń. Nie czekaj, napisz do nas już dziś, zrobimy dla Ciebie wycenę montażu systemu ochrony przed kunami.

Stopkunom - z nami skutecznie zabezpieczysz dom przed kunami.

Image